Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

Co to są sterydy? Skutki uboczne sterydów

Należy również pamiętać,
że preparaty te zalecane są osobom powyżej 18. Długotrwałe
terapie z wykorzystaniem kortykosteroidów mogą obejmować szerokie spektrum
działania na układ mięśniowo-szkieletowy, hormonalny, sercowo-naczyniowy,
trawienny, nerwowy, a także na skórę. Jednak znacznie więcej artykułów powstało
oraz badań zostało przeprowadzonych w zakresie stosowania sterydów w krótszych
schematach leczenia [2]. W
przeprowadzonych badaniach obserwacyjnych zanotowano również, że wszystkie
dzieci, które otrzymywały doustnie deksametazon podczas terapii białaczki
doświadczyły zaburzeń snu. Dodatkowym, dosyć często występującym działaniem niepożądanym jest
wzrost masy ciała [3]. Kortykosteroidy
charakteryzują się silnym działaniem przeciwzapalnym.

  • Z tego powodu sterydy anaboliczne są przepisywane w terapii takich schorzeń jak opóźnione dojrzewanie u chłopców, nieprawidłowy rozwój narządów płciowych i impotencja u mężczyzn oraz rak piersi u kobiet.
  • Leki te wydaje się tylko na receptę, a zatem ich stosowanie jest kontrolowane przez lekarza.
  • Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.

Ponadto długotrwałe przyjmowanie sterydów może prowadzić do wtórnej niewydolności nadnerczy czy zaostrzenia choroby, w związku z którą zalecona była sterydoterapia. Osoba je stosująca jest „napompowana”, jedynak tylko do pewnego momentu – gdy nie dostarczy ciału dawki sterydu, wygląd sylwetki znacznie się pogarsza i maleje siła mięśni. Wraz ze stosowaniem anabolików organizm coraz bardziej się do nich przyzwyczaja i wymaga po pewnym czasie coraz to większych dawek – preparat ma działanie uzależniające. Wśród pacjentów przyjmujących leki steroidowe odnotowano przypadki niepożądanych działań.

STERYDY

Sterydy to pojemny termin, gdyż mogą oznaczać zarówno omówione wcześnie leki oparte na kortykosteroidach, jak i sterydy anaboliczne, potocznie nazywane anabolikami lub sterydami. Sterydy anaboliczne to pochodne testosteronu, a dokładniej jego syntetyczne kopie. Można przyjmować je w formie zastrzyków, wziewnie i doustnie – jednak każda z tych metod jest jednakowo szkodliwa. Stosowanie preparatów sterydowych lub innych leków na zmiany skórne, w połączeniu z aplikowaniem emolientów i unikaniem czynników zaostrzających przebieg, może spowodować ustąpienie objawów. W ciężkich przypadkach terapia jest bardziej skomplikowana i obejmuje np. Jednak AZS to choroba przewlekła i nawet gdy objawy są opanowane, mogą nawracać.

  • Dotychczasowe wyniki badań wskazują na wyższy poziom agresji, drażliwości oraz stosowania przemocy wśród osób stosujących APED.
  • Nie ponosi odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie.
  • Ponadto ci, którzy leczą się kortykosteroidami na reumatoidalne zapalenie stawów muszą liczyć się z pogorszeniem stanu zdrowia.
  • Dostępne są także preparaty miejscowe (na skórę, do oczu, aerozole, preparaty dostawowe).
  • U mężczyzn powodują krótkotrwałe zwiększenie popędu seksualnego, po którym dochodzi do zmniejszenia ilości naturalnie wytwarzanego testosteronu.
  • Przyjmowanie tych chems może mieć wpływ na zmniejszenie poziomu energii, odżywianie się i wpływać negatywnie na regularność treningów na siłowni.

Sterydy anaboliczne są szczególnie lubiane przez osoby intensywnie ćwiczące, ponieważ dają efekt szybkiego rozrostu mięśni. Warto pamiętać, że nie jest to stały efekt – z czasem siła mięśni maleje, a organizm przyzwyczaja się do ich zażywania, w związku z czym możliwe staje się uzależnienie. Te pierwsze są wytwarzane w organizmie człowieka przez korę nadnerczy. Ich najważniejszym przedstawicielem jest aldosteron, którego funkcja polega na zatrzymywaniu jonów sodu w organizmie i wtórnym zatrzymaniu wody. Z kolei głównym przedstawicielem glikokortykosteroidów jest kortyzol, wytwarzany podobnie jak aldosteron w korze nadnerczy. Poza zatrzymywaniem soli w organizmie wpływa na gospodarkę glukozy.

W jaki sposób działają leki na bazie sterydów?

Nawet w przypadku osiągnięcia ponadprzeciętnych rozmiarów sylwetki dla osoby z powyższym syndromem jest ona cały czas niezadowalająca. Do grupy osób, wśród który zainteresowanie APED wydaje się być zwiększone, zalicza się również osoby, które w przeszłości doznały przemocy fizycznej lub na tle seksualnym. Poprzez swoje anaboliczne działanie, uczestniczy w syntezie białek i zwiększeniu masy mięśniowej. Wiele osób zaopatruje się więc na czarnym rynku, ryzykując podwójnie. Poza aptekami bardzo łatwo bowiem trafić na niebezpieczną podróbkę. Co więcej – nieostrożne podawanie sterydów we wstrzyknięciach może prowadzić do zakażenia się wirusem HIV czy WZW.

  • Tymczasem prawdziwym zagrożeniem jest pozamedyczne, ogólnoustrojowe stosowanie tak zwanych anabolików.
  • Skóra atopowa nie spełnia bowiem funkcji barierowych tak, jak skóra zdrowa, dlatego trzeba sięgnąć po preparat, który ją w tym zastąpi.
  • Ich właściwy poziom jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – glikokortykosteroidy odpowiadają m.in.
  • Używane przez krótki czas mogą wydawać się pomocne w radzeniu sobie z niską samooceną.
  • Choć “pakerzy” wynajdują sposoby na uniknięcie działań ubocznych anabolików, rozregulowana gospodarka hormonalna już nigdy nie wraca do normy.

W organizmie rozkładane są w przedziale czasu od paru godzin do 2 dni. Spośród leków sterydowych dostępnych bez recepty są aerozole do nosa takie jak Momester Nasal czy Nasometin Control. Można je zastosować w przypadku zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Mogą po nie sięgnąć pacjenci dorośli, w szczególności jeśli w przeszłości ich dolegliwość była z powodzeniem leczona donosowym sterydem. Sterydy mają negatywny wpływ na skórę – regularne zażywanie leków tego rodzaju przyczynia się do powstawania trądziku. Wielu pacjentów narzeka także na pojawiające się często siniaki.

Podczas niej zewnętrzna
warstwa nadnerczy – kora wydziela swoje hormony. Jeżeli w organizmie pojawi się dużo ACTH – zmieni to wydzielanie
innych hormonów przysadki – np. Skóra i włosy ciemnieją,
pojawiają się piegi i plamy, bardziej widoczne stają się znamiona. Dostinex 0,5 mg Pfizer Labs Dzieje się
tak przy leczeniu ACTH i jego syntetycznymi odpowiednikami np. Witamina D, kwasy żółciowe, hormony płciowe, hormony kory
nadnercza, są sterydami. Część tego
cholesterolu zostaje z jelit zabrana  do budowania sterydów i ścian komórek
organizmu.

Sterydy a doping

Na skutek reakcji autoimmunologicznej rozwija się przewlekły stan zapalny, który pomagają skutecznie zredukować steroidowe leki przeciwzapalne. Zależy to od rodzaju sterydu, przyjmowanych dawek oraz czasu trwania sterydoterapii. Zazwyczaj skutki uboczne utrzymują się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy od zakończenia stosowania substancji steroidowych. W sporcie sterydy anaboliczne są zakazanym środkiem dopingowym i zażywane bez kontroli lekarza są groźne dla zdrowia.

Działania niepożądane kortykosteroidów ściśle zależą od ich stopnia przenikania do ustroju. Największym potencjałem w tym względzie cechują się sterydy podawane doustnie. Leczenie przez dłuższy czas z ich pomocą może wywołać objawy zespołu Cushinga, czyli nadczynności nadnerczy. Ciało osoby z tym zespołem opisywane jest jako „kasztanowy ludzik”, ponieważ obwód brzucha jest nieproporcjonalnie duży w porównaniu do chudych, słabo umięśnionych kończyn.

Praca z nimi wymaga szczególnej ostrożności i poinstruowania pacjenta jak należy postępować. W tym przypadku zasada – więcej znaczy lepiej – niestety się nie sprawdza. Większość miejscowych kortykosterydów zatwierdzonych przez FDA przeznaczona jest do nakładania raz lub dwa razy dziennie.

Zastosowanie sterydów w astmie

Osobną grupą środków są suplementy zwierające prekursory steroidów, które przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych można było nabyć bez recepty. W tej chwili niewiele wiemy na temat skutków spożywania tych substancji. Należy jednak zauważyć, że jeśli substancje te wpływają na podniesie się poziomu hormonów, to skutki ich stosowania będą zbliżone do stosowania hormonów. Substancje te zostały zakazane w sprzedaży od 2004 roku, wyjątkiem jest dehydroepiandrosteron (DHEA) [1]. Steroidy podawane w formie leków przenikają przez łożysko do płodu. Udowodniono, iż szczególnie wysokie ryzyko występuje w I trymestrze ciąży.